Dekorasyon Malzemeleri

Mutfak Dolapları, Mutfak Dolap Kapakları ve İmalatı

Mutfak Dolapları; daha öncelerden sunta olarak kullanılan ve marangozlarda üretilen daha çok el işçiliği olan mutfak dolapları, günümüz teknolojisine baktığımızda mdf plakalar yani suntadan daha dayanıklı mdf plakalar, her renk ve her ahşap modelinde üretilmektedir.

Önceden bir mutfak dolabı yapımı çok uzun sürerdi. Şimdiki teknolojide ise ortalama bir apartmanda bulunan 20-30 daire gibi mutfaklarda dolap üretimleri bitişi 15-20 günde tamamlanmaktadır. Ayrıca mutfak dolaplarının son aşaması olan kapak modelleri daha önceden bir yada iki çeşitti. Profil kapak ve bantlama kapak şeklinde yapılıyordu. Teknoloji ilerledikçe bu çeşitlilik mutfak dolap kapaklarında çok fazla ve modern oldu. Aynı zamanda mutfak dolaplarının ve kapaklarının suya, neme, yük trafiğine dayanıklı olarak da üretiliyor. 

Mutfak dolap kapakları membran, akrilik, hight glass, lake ve laminat olarak üretilmektedir. Dar alanlara sığdırılıp standart olan mutfak dolapları, kesimler ve üç boyutlu çizimler ile daha ergonomik(kullanışlı) hale getirilmektedir. Bu ise mutfağınızdaki dağınıkları, fazlalıkları ve engelleri de ortadan kaldırıp mutfağınızı daha rahat kullanılabilir bir hale getirmektedir.

Bir mutfak için mutfak dolabının en ideal olanı kullanışlı olmasıdır. Bu nedenle mutfak dolabı ölçülerini, çizimlerini ve çalışmalarını yaptırdıktan sonra uygulamaya konulması ve imalat edilmesi daha iyi olacaktır. Mutfak dolaplarının gövdelerini yaptırdıktan sonra dilerseniz mutfak dolap kapakları demonte olduğundan dolayı, başka model ve renklerde tekrar değerlendirip kullanabilirsiniz. Her mutfak dolabının rengi, modeli ve kalitesi, maliyet ve işçilik oranları, ham maddesi ve cismine göre fiyat aralıkları farklıdır. Mesela membran olan mutfak dolabı ile lake olan mutfak dolabı, işçilik ve ince işçilik bakımından zaman alacağı için, lake dolap membran dolaptan daha pahalı olmaktadır.

Günümüz teknolojisinde mutfak dolap modelleri çok olduğundan, sosyal paylaşım siteleri ve kataloglarda bunları görmekteyiz. Bu nedenle her dairenin kullanımına, modeline ve rengine göre de mutfak dolapları uyum sağlayabilmektedir.